Ar galima pastoti po ovuliacijos?

Ovuliacija – tai bene svarbiausia moters ciklo dalis. Būtent jos metu subrendęs kiaušinėlis palieka kiaušidę, ir gali būti apvaisintas spermatpzoido. Nors teoriškai įmanoma pastoti bet kuriuo ciklo metu, didžiausia tikimybė yra būtent ovuliacijos metu.

Pastoti po ovuliacijos įmanoma tik tam tikrą, labai trumpą laiką. Kiaušinėliui palikus kiaušidę, tėra tik 12-48 valandų periodas, per kurį kiaušinėlį gali apvaisinti spermatozoidas. Sperma moters organizme gali išlikti gyvybinga 3-5 dienas (gyvybingumą palaiko gimdos kaklelio gleivės). Retais atvejais šis laikas gali trukti ir iki 6 dienų. Todėl jeigu sperma jau yra patekusi į kiaušintakį(-ius), kiaušinėlis gali būti apvaisintas iškart, kai tik jis pateks ten pat. Sveika ir gyvybinga sperma po išsiveržimo iš vyro varpos (ejakuliacijos) iki kiaušintakių „nuplaukia“ per maždaug 6 valandas. Todėl paprastai yra įmanoma pastoti 1-2 dienas po ovuliacijos.

Tikimybė pastoti prieš ir po ovuliacijos:

  • 5 dienos prieš ovuliaciją: artima 0 procentų
  • 4 dienos prieš ovuliaciją: 11 procentų
  • 3 dienos prieš ovuliaciją: 15 procentų
  • 2 dienos prieš ovuliaciją: 20 procentų
  • 1 diena prieš ovuliaciją: 26 procentai:
  • Ovuliacijos diena: 15 procentų
  • 1 diena po ovuliacijos: 0,09 procento
  • 2 dienos po ovuliacijos: 0,05 procento
  • 3 dienos po ovuliacijos: artima 0 procentų

Ovuliacija ir vaisingos dienos

Moters organizmas siunčia tam tikrus signalus prieš ovuliaciją ir ovuliacijos metu (skaitykite: Ovuliacijos požymiai). Tačiau patikimiausiai ovuliacijos datą nustato ovuliacijos testai, kuriuos paprasta naudoti namie.

Dauguma moterų žino, kad vaisingiausia yra ciklo diena (jeigu ciklas trunka 28 dienas), t.y. 14 dienų prieš Jūsų sekančias mėnesines. Žinant savo ciklo trukmę, galima pasinaudoti ovuliacijos skaičiuoklę savo vaisingų dienų datai apskaičiuoti. Tačiau ciklas ne visuomet trunka vienodai, net ir tai pačiai moteriai, o ir ciklo stadijos nebūtinai yra tos pačios trukmės.

Vaisingos dienos

Kiaušinėlis po ovuliacijos gyvybingas išlieka 12-24 (iki 48) valandas. Kadangi sperma moters organizme gyvybinga išlieka iki 5 dienų (kartais šiek tiek ilgiau), moters vaisingos dienos trunka 5-7 dienas kiekvieno ciklo metu.

Kas vyksta vėliau?

Jeigu Jūs pastojote, apvaisintas kiaušinėlis per 5 dienas nukeliaus iš kiaušintakio į gimdą. Per šį laikotarpį apvaisintas kiaušinėlis (zigota) dalijantis ląstelėms virs blastule (blastocista). Praėjus 8-10 dienų po apvaisinimo, blastulė įsitvirtina gimdos sienelės gleivinėje (implantacija). Iki implantacijos organizme pastebimų pokyčių beveik nevyksta, tačiau po implantacijos gali pasirodyti kraujavimas (implantacinis kraujavimas).

Jeigu nepastojote, kiaušinėlis per 48 valandas suirs ir bus reabsorbuotas, o po 12-14 dienų suirusi gimdos gleivinė pasišalins per makštį. Tai ir yra mėnesinės. Tarp ovuliacijos ir mėnesinių Jūsų kūno temperatūra bus maždaug 0,5 laipsnio aukštesnė nei įprasta. Gimdos kaklelio gleivinė tuo metu taip pat tampa tirštesnė, lipnesnė.