Ovuliacija – tai bene svarbiausia moters ciklo dalis. Būtent jos metu subrendęs kiaušinėlis palieka kiaušidę, ir gali būti apvaisintas spermatpzoido. Tačiau ar galima pastoti po ovuliacijos? Atsakymas: teoriškai taip, įmanoma pastoti bet kuriuo ciklo metu, tačiau didžiausia tikimybė yra būtent ovuliacijos metu.
Pastoti po ovuliacijos įmanoma tik tam tikrą, labai trumpą laiką. Kiaušinėliui palikus kiaušidę, tėra tik 12-48 valandų periodas, per kurį kiaušinėlį gali apvaisinti spermatozoidas. Sperma moters organizme gali išlikti gyvybinga 3-5 dienas (gyvybingumą palaiko gimdos kaklelio gleivės). Retais atvejais šis laikas gali trukti ir iki 6 dienų. Todėl jeigu sperma jau yra patekusi į kiaušintakį(-ius), kiaušinėlis gali būti apvaisintas iškart, kai tik jis pateks ten pat. Sveika ir gyvybinga sperma po išsiveržimo iš vyro varpos (ejakuliacijos) iki kiaušintakių „nuplaukia“ per maždaug 6 valandas. Todėl paprastai yra įmanoma pastoti 1-2 dienas po ovuliacijos. Gera žinia ta, kad dėl spermos gyvybingumo trukmės vaisingos dienos trunka ilgiau nei ovuliacija. Tarkime, jeigu mylėsitės 2-3 dienos prieš ovuliaciją, tikimybė pastoti vis tiek bus didelė.
Ar galima pastoti po ovuliacijos: tiksli tikimybė
Žemiau pateikiame statistinę tikimybę pastoti skirtingu ciklo metu:
- 5 dienos prieš ovuliaciją: tikimybė artima 0 procentų
- 4 dienos prieš ovuliaciją: tikimybė 11 procentų
- 3 dienos prieš ovuliaciją: tikimybė 15 procentų
- 2 dienos prieš ovuliaciją: tikimybė 20 procentų
- 1 diena prieš ovuliaciją: tikimybė 26 procentai:
- Ovuliacijos diena: tikimybė 15 procentų
- 1 diena po ovuliacijos: tikimybė 0,09 procento
- 2 dienos po ovuliacijos: tikimybė 0,05 procento
- 3 dienos po ovuliacijos: tikimybė artima 0 procentų
Ovuliacija ir vaisingos dienos
Moters organizmas siunčia tam tikrus signalus prieš ovuliaciją ir ovuliacijos metu (skaitykite: Ovuliacijos požymiai). Tačiau patikimiausiai ovuliacijos datą nustato ovuliacijos testai, kuriuos paprasta naudoti namie. Svarbiausias ovuliacijos testų privalumas yra tai, kad jie nustato ovuliacijos datą iš anksto, t.y. likus 1-3 dienoms iki ovuliacijos. Per tą laiką su partneriu galite mylėtis kasdien, taip padidinsite tikimybę pastoti.
Dauguma moterų žino, kad vaisingiausia yra ciklo diena (jeigu ciklas trunka 28 dienas), t.y. 14 dienų prieš Jūsų sekančias mėnesines. Žinant savo ciklo trukmę, galima pasinaudoti ovuliacijos skaičiuoklę savo vaisingų dienų datai apskaičiuoti. Tačiau ciklas ne visuomet trunka vienodai, net ir tai pačiai moteriai, o ir ciklo stadijos nebūtinai yra tos pačios trukmės.
Vaisingos dienos
Kiaušinėlis po ovuliacijos gyvybingas išlieka 12-24 (iki 48) valandas. Kadangi sperma moters organizme gyvybinga išlieka 3-5 dienas (kartais šiek tiek ilgiau), moters vaisingos dienos trunka 5-7 dienas kiekvieno ciklo metu.
Kas vyksta po pastojimo?
Jeigu Jūs pastojote, apvaisintas kiaušinėlis per 5 dienas nukeliauja iš kiaušintakio į gimdą. Per šį laikotarpį apvaisintas kiaušinėlis (zigota) dalijantis ląstelėms virs blastule (blastocista). Praėjus 8-10 dienų po apvaisinimo, blastulė įsitvirtina gimdos sienelės gleivinėje (implantacija). Iki implantacijos organizme pastebimų pokyčių beveik nevyksta, tačiau po implantacijos gali pasirodyti kraujavimas (implantacinis kraujavimas) – tai yra vienas būdingiausių ir patikimiausių nėštumo požymių. Sužinoti ar pastojote galite pasinaudojusi nėštumo testu – teigiamas testo rezultatas bus viena įsimintiniausių gyvenimo akimirkų!
Jeigu nepastojote, kiaušinėlis per 48 valandas suirs ir bus reabsorbuotas, o po 12-14 dienų suirusi gimdos gleivinė pasišalins per makštį. Tai ir yra mėnesinės. Tarp ovuliacijos ir mėnesinių Jūsų kūno temperatūra bus maždaug 0,5 laipsnio aukštesnė nei įprasta. Gimdos kaklelio gleivinės išskyros tuo metu taip pat tampa tirštesnės, lipnesnės.