Kaip veikia ovuliacijos testai?

Ovuliacijos testai labai tiksliai, patikimai ir iš anksto nustato vaisingiausią Jūsų ciklo laikotarpį. Tokiu būdu jie padidina tikimybę pastoti. Ovuliacijos testai yra labai paprasti naudoti namie, jų įsigyti galima internetu. Prieš naudodamos testus, visuomet perskaitykite instrukciją, o šiame straipsnyje aptarsime, kaip ovuliacijos testai veikia ir duosime keletą svarbių patarimų juos naudojant.

Ovuliacijos testai iš anksto praneša vaisingas dienas

Ovuliacija – tai procesas, kuomet kiaušinėlis palieka kiaušidę ir patenka į kiaušintakį, kur gali būti apvaisintas.

Daugumai moterų ovuliacija įvyksta maždaug viduryje ciklo, t.y. apie 14-tą dieną (jei ciklo trukmė – 28 dienos). Tačiau jei Jūsų ciklai nereguliarūs, prognozuoti tikslią ovuliacijos datą gali būti keblu. Be to, eilė aplinkinių faktorių gali nulemti, kad ovuliacija įvyks anksčiau ar vėliau nei tikėtina. Apskritai moterų organizmai elgiasi labai skirtingai, ir ovuliacija gali įvykti nuo 8 iki 21 ciklo dienos. Paprastai kuo ilgesnis moters ciklas, tuo vėliau vyksta ovuliacija.

Keletas žodžių apie ovuliaciją. Kiaušinėlis auga ir vystosi veikiamas FSH, arba folikulus stimuliuojančio hormono. Pačią ovuliaciją, t.y. kiaušinėlio atsiskyrimą nuo kiaušidės, nulemia LH, arba liuteinizuojančio hormono, staigus koncentracijos padidėjimas organizme.

Ovuliacijos testai – puiki priemonė visų pirma todėl, kad jie nuspėja ovuliaciją iš anksto. Ir daro tai labai tiksliai bei patikimai. Ovuliacijos skaičiuoklė, kūno temperatūros matavimas yra dažnai naudojami būdai ovuliacijai nustatyti, tačiau jie nėra tokie tikslūs ar patikimi.

Kaip veikia ovuliacijos testai?

Ovuliacijos testų veikimas yra paremtas būtent minėtojo hormono LH kiekiu organizme. Dar prieš prasidedant ovuliacijai, organizme įvyksta staigus ir dramatiškas LH kiekio padidėjimas. Ovuliacijos testai būtent ir nustato šį pokytį, tai ir yra jų tikslumo ir patikimumo priežastis. Teigiamas ovuliacijos testo rezultatas reiškia, kad moters vaisingiausias periodas prasidės per artimiausias tris dienas. Pats vaisingumo pikas bus pasiektas maždaug po 36 (24-72) valandų nuo LH kiekio padidėjimo.

LH kiekio padidėjimas trunka labai trumpai, todėl labai svarbus yra ovuliacijos testo naudojimo laikas. Kadangi LH organizme išskiriamas ryte, geriausia testą atlikti yra vidurdienį ar per popietę (tarp 11 ir 15 valandos).

Ovuliacijos testų naudojimas ir rezultatų interpretavimas

Ovuliacijos testai būna dviejų tipų: juostelės ir kasetės. Abu jie yra vienodai patikimi ir tikslūs, ir kurį iš jų naudosite, yra tik Jūsų pasirinkimas. Naudojant juostelę, ją reikia kelioms sekundėms pamerkti į indą su šlapimu. Taip pat yra testų, kurie naudojami šlapinantis tiesiogiai ant jų.

Pamerkus testą į šlapimą kelioms sekundėms, rezultatai paprastai išryškėja per penkias minutes. Testų rezultatai paprastai yra matomi juostelės pavidalu. Testas turi kontrolinę juostelę, pagal kurios spalvos intensyvumą galima pasakyti, ar rezultatas teigiamas (kai juostelės spalva tokia pati ar ryškesnė nei kontrolinės juostelės), ar neigiamas (kai juostelė blankesnė nei kontrolė). Atminkite, kad jūsų organizme visuomet yra šiek tiek LH, todėl blanki spalva nereiškia, kad įvyks ovuliacija – labai svarbu lyginti ją su kontroline juostele.

Kada pradėti naudoti ovuliacijos testus?

Žinoti, kada pradėti naudoti ovuliacijos testus ciklo metu, labai svarbu. Pradėjus per vėlai, galite tiesiog praleisti ovuliacijos laiką. Norint būti tikrai, reikia šiek tiek paskaičiuoti.

Pirmiausia reikia žinoti savo ciklo trukmę: nuo pirmos dienos, kada vyksta kraujavimas, iki paskutinės dienos prieš sekančio periodo kraujavimo (mėnesinių) pradžią. Reikėtų žinoti paskutinių kelių savo ciklų įprastą trukmę. Tuomet pagal lentelę apačioje, galite sužinoti, kada reiktų pradėti naudoti ovuliacijos testus:

Jūsų ciklo trukmė Ciklo diena, kada galite pradėti naudoti ovuliacijos testus
21 diena 5 diena
22 dienos 6 diena
23 dienos 7 diena
24 dienos 8 diena
25 dienos 9 diena
26 dienos 10 diena
27 dienos 11 diena
28 dienos 12 diena
29 dienos 13 diena
30 dienų 14 diena
31 diena 15 diena
32 dienos 16 diena
33 dienos 17 diena
34 dienos 18 diena
35 dienos 19 diena
36 dienos 20 diena
37 dienos 21 diena
38 dienos 22 diena
39 dienos 23 diena

Jeigu jūsų ciklo trukmė nepastovi, tuomet ovuliacijos testą pradėkite naudoti remdamasi trumpesnio ciklo dienomis.

Norint sužinoti savo vaisingas dienas, galima naudotis ir ovuliacijos skaičiuokle. Tačiau ji paremta vidurkiais, tikėtinu rezultatu, todėl nėra tokia tiksli kaip ovuliacijos testai.