Kontraceptinių priemonių pasirinkimas išties didelis, tačiau kai kurios poros gali nuspręsti gyventi natūralų seksualinį gyvenimą. Tokiu atveju reikia žinoti, kaip nepastoti nesisaugant dirbtiniais kontraceptikais.
Pradžioje būtina pažymėti, kad natūralus šeimos planavimas negali efektyviai apsaugoti nuo nėštumo taip efektyviai, kaip kontraceptikai. Žinoma, išskyrus susilaikymą nuo lytinių santykių, tačiau šis būdas nepriimtinas daugeliui porų.
Vaisingumo supratimas
Natūralus šeimos planavimas remiantis žiniomis apie vaisingumą yra gan efektyvus, nieko nekainuojantis ir saugus būdas. Šio būdo esmė – žinojimas, kuriomis ciklo dienomis moteris bus vaisingiausia. Tomis vaisingomis dienomis pora susilaiko nuo lytinių santykių.
Skamba paprastai, ar ne? Tačiau tam, kad šis metodas būtų veiksmingas, būtina puikiai žinoti savo ciklą, jo eigą, būti tikrai dėl kiekvienos dienos. Tai nėra lengva, ypač tuomet, jeigu Jūsų ciklai nereguliarūs. Tokiu atveju šis šeimos planavimo būdas nelabai tinka.
Naudojant šį būdą tinkamai, tikimybė pastoti yra maždaug tokia, kaip ir naudojant kai kuriuos dirbtinius kontraceptikus (prezervatyvus, diafragmą, tabletes), nors ir didesnė nei naudojant spiralę.
Žemiau aptarsime keletą natūralaus šeimos planavimo metodų.
Ritmo metodas
Pirmiausia Jums reikės stebėti savo ciklus 6-12 mėnesių prieš tai, kai galėsite naudoti šį metodą. Tuomet pagal surinktą informaciją reikės šiek tiek paskaičiuoti, kad nustatytumėte savo vaisingas dienas.
Naudokite tokią formulę:
• Atimkite 18 iš trumpiausio savo ciklo dienų skaičiaus.
• Gautas dienų skaičius yra pirmoji Jūsų vaisinga diena, skaičiuojant nuo pirmosios mėnesinių dienos (pavyzdžiui, jeigu atėmusi 18, gavote 7 – Jūsų pirmoji vaisinga diena bus būtent septintoji ciklo diena).
• Atimkite 11 iš ilgiausio Jūsų ciklo dienų skaičiaus.
• Gautas dienų skaičius bus paskutinė vaisinga diena, skaičiuojant nuo pirmosios mėnesinių dienos.
• Nesimylėkite tarp pirmos ir paskutinės vaisingų dienų, įskaitant jas.
Jeigu atrodo kiek painu, nieko stebėtino. Nėra lengva sekti savo ciklą, be to, jie gali šiek tiek skirtis. Todėl šis metodas nėra labai patikimas. Gydytojai rekomenduoja rinktis kitus natūralius šeimos planavimo metodus.
Standartinių dienų metodas
Šis metodas labai panašus į ritmo metodą, tačiau jis daug paprastesnis. Šiuo atveju naudojamos standartinės dienos (nuo 8-os 19-os ciklo dienos) visoms moterims, tai laikoma vaisinguoju laikotarpiu. Taip jo naudojimas tampa labai paprastu. Geriausiai tinka naudoti toms moterims, kurių ciklo trukmė yra 26-32 dienos.
Gimdos kaklelio gleivių metodas
Šio metodo esmė – gimdos kaklelio gleivių stebėjimas tam tikromis ciklo stadijomis.
Tik pasibaigus mėnesinėms, gleivių yra labai mažai. Ovuliacijos metu gleivių būna daug. Taip pat keičiasi gleivių būsena, spalva.
Vaisingomis dienomis gimdos kaklelio gleivės būna skaidrios, slidžios, lipnios – kiek primena žalią kiaušinio baltymą. Galite tikrintis keliskart per dieną ir žymėtis, kad būtumėte tikra, kada negalima mylėtis.
Temperatūrinis metodas
Šiam metodui reikia matuotis ir žymėtis savo kūno temperatūra. Tai reikia daryti kasdien, ir visuomet tuo pačiu metu.
Vykstant ovuliacijai, kūno temperatūra pakyla maždaug 1 laipsniu.
Nutraukimo metodas
Vienas seniausių būdų yra lytinio akto nutraukimas prieš ejakuliaciją. Tam reikia, kad vyras ištrauktų varpą iš moters makšties, prieš išsiveržiant spermai. Norint, kad šis metodas būtų efektyvus, partneris turi puikiai žinoti save, ir labai gerai kontroliuoti savo aistrą. Kadangi realybėje tai gana sudėtinga, šis metodas 22 proc. atvejų pasibaigia pastojimu.
Žindymas
Šis metodas veiksmingas tik pirmuosius 6 mėnesius po gimdymo, ir tik tuomet jeigu dar neprasidėjo mėnesinės, ir moteris pastoviai maitina savo kūdikį krūtimi. Tik žindant kas 4 valandas dienos metu ir kas 6 valandas naktį, Jūsų organizme nevyks ovuliacija. Kadangi taip dažnai reguliariai žindyti kūdikį nevisuomet pavyksta, šis metodas nėra labai patikimas.