Kada po gimdymo prasideda mėnesinės, didžiąja dalimi priklauso nuo to, ar Jūs maitinate naujagimį krūtimi, ir kiek maitinate. Pridėkime dar, kad kiekvienos moters organizmas ir aplinkybės skiriasi, ir nuspėti, kada vėl prasidės mėnesinės po gimdymo, sudėtinga.
Žemiau aprašyti apytikslės trukmės laikotarpiai iki mėnesinių. Jeigu nerimaujate, ar viskas klojasi normaliai, pasikalbėkite apie tai su gydytoju.
Maitinančioms krūtimi
Vienas iš žindymo privalumų yra tai, kad mėnesinės vėl prasideda gerokai vėliau. Jeigu pagimdžiusi mama žindo reguliariai kasdien (t.y. ir dieną, ir naktį) nuo pat gimdymo, mėnesinės gali sugrįžti tik po 6 mėnesių ar net daugiau. Evoliucija padirbėjo nepriekaištingai – žindyvei nereikia rūpintis tamponais, kęsti PMS ir kitų nepatogumų.
Tačiau jeigu žindote ne taip dažnai, arba kūdikiui augant, vis rečiau ir rečiau, mėnesinės po gimdymo gai prasidėti ir anksčiau. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų vaikelis naktimis miega be prabudimų, arba jei maitinate mišinukais, labai tikėtina, kad mėnesinės prasidės gerokai anksčiau nei po pusės metų.
Atminkite! Žindymas jokiu būdu neužtikrina, kad ovuliacija nevyks. Tai labai individualu – kai kurioms net ir nuolat žindančioms mamoms mėnesinės grįžta jau mėnesis po gimdymo, o kitoms – po pusės metų. Todėl žindymas negarantuoja, kad nepastosite. Dar daugiau – kai kurie specialistai teigia, kad moterys būna pačios vaisingiausios po gimdymo (žinoma, kai jau prasidėję ciklai).
Nežindančioms
Jeigu nemaitinate naujagimio krūtimi, o duodate jam mišinukų, mėnesinės tikriausiai prasidės po 2-3 mėnesių po gimdymo. Jeigu mėnesinės neprasidės po trijų mėnesių, kreipkitės pas gydytoją.
Visoms
Svarbu atminti, kad pirmasis kiaušinėlis subręs (ir įvyks ovuliacija) dar iki pirmųjų mėnesinių po gimdymo. Todėl jeigi neplanuojate vėl pastoti, turėtumėte naudoti kontracepciją iškart, kai tik grįšite prie lytinių santykių. Sklando mitas, kad žindanti mama negali pastoti – kaip jau minėta aukščiau, tai nėra tiesa.
Nesijaudinkite, jeigu mėnesinės po gimdymo bus silpnesnės ar stipresnės nei iki nėštumo. Arba, jeigu ciklas iš pradžių bus nereguliarus – tai yra dažnas reiškinys po gimdymo. Tačiau jeigu nereguliarūs ciklai tęsiasi kelis mėnesius, arba mėnesinės yra labai gausios, kreipkitės pas gydytoją. Gali būti, kad neįprastų ciklų priežastis yra gimdos ar hormonų pusiausvyros sutrikimai.