Negimdinis nėštumas

Negimdinis nėštumas (kitaip vadinamas ektopiniu nėštumu) – tai pavojingas sutrikimas, kuomet apvaisintas kiaušinėlis ne keliauja gimdon, o lieka kiaušintakyje, ir ten vystosi. Įprastai kiaušinėliui palikus kiaušidę, jis patenka į kiaušintakį, kur ir apvaisinamas. Apvaisintas kiaušinėlis juda, kol pasiekia gimdą, jos sienelėje įsitvirtina, ten ir vystosi vaisius. Tačiau maždaug 1-2 atvejais iš šimto, apvaisintas kiaušinėlis lieka kiaušintakyje. Toks nėštumas vadinamas negimdiniu. Ypatingai retais atvejais, apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtina prie kiaušidės, gimdos kaklelio ar kitos vietos. Negimdinis nėštumas kelia rimtą pavojų moters sveikatai ir gyvybei, todėl turi būti nedelsiant gydomas.

Paprastai negimdinis nėštumas aptinkamas pirmomis nėštumo savaitėmis. Iki to laiko moteris gali nė nežinoti, kad ji nėščia. Dažniausiai negimdinis nėštumas nustatomas iki 8-tos nėštumo savaitės.

Negimdinis nėštumas reiškia, kad vaisius greičiausiai neišgyvens. Tik ypatingai retais atvejais pasitaiko sėkmingų gimdymų. Todėl jeigu moteris patyrė negimdinį nėštumą, tai gali būti itin didelis psichologinis smūgis. Gera žinia ta, kad jei Jūs turėjote ektopinį nėštumą, ateityje vis tiek greičiausiai galėsite susilaukti vaikelio be problemų.

Negimdinio nėštumo simptomai

 • Nedidelis kraujavimas iš makšties.
 • Pykinimas ir vėmimas.
 • Skausmas apatinėje pilvo dalyje.
 • Trumpi stiprūs spazmai apatinėje pilvo dalyje.
 • Skausmas vienoje pilvo pusėje.
 • Silpnumo pojūtis, svaigimas.
 • Skausmas pečiuose, kakle, sėdmenyse.
 • Jei kiaušintakis plyšta, skausmas būna toks stiprus, kad moteris gali nualpti.

Jei patiriate bent vieną iš minėtųjų simptomų, nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą. Tokiu būdu išvengsite stipraus kraujavimo ir išsaugosite savo vaisingumą.

Priežastys

Viena iš negimdinio nėštumo priežasčių yra pažeistas kiaušintakis, kuris neleidžia apvaisintam kiaušinėliui judėti gimdos link. Todėl kiaušinėlis būna priverstas implantuotis kiaušintakyje arba kitur.

Dažnu atveju negimdinio nėštumo priežastys taip ir lieka nežinomos. Tačiau yra žinoma nemažai faktorių, kurie didina negimdinio nėštumo tikimybę:

 • Gimdos spiralės naudojimas kontracepcijai
 • Lytinių organų uždegimas
 • Lytiškai plintančios ligos (pvz., chlamidija, gonorėja)
 • Įgimtas kiaušintakio sutrikimas
 • Buvo atlikta operacija dubens srityje (gyjant po operacijos susiformavę audiniai gali trukdyti kiaušinėlio judėjimui kiaušintakiu)
 • Moteris jau turėjo negimdinį nėštumą
 • Nesėkminga sterilizacija (kiaušintakio užblokavimas)
 • Vaisingumą skatinantys preparatai
 • Tam tikri nevaisingumą gydantys metodai (pvz., dirbtinis apvaisinimas)

Diagnozė

Atvykus į gydymo įstaigą, moteriai atliekamas nėštumo testas, ultragarso tyrimas ir pan. Tai atliekama tam, kad būtų išsiaiškinta, ar moteris patyrė negimdinį nėštumą.

Jei negimdinis nėštumas patvirtinamas, gydytojas parenka gydymą, pagal moters sveikatos būklę, ir jos ateities planus turėti vaikų.

Gydymas

Jei gydytojas įtaria, kad kiaušintakis yra plyšęs, nedelsiant turi būti atliekama operacija, kad būtų sustabdytas kraujavimas. Kai kuriais atvejais kiaušintakis ir kiaušidė būna taip pažeisti, kad privalo būti pašalinti.

Jeigu kiaušintakis nėra pažeistas, ir nėštumas tebėra ankstyvoje stadijoje, gali būti taikoma laparoskopija, kad būtų pašalintas embrionas. Laparoskopija – tai operacija, kurios metu per nedidelius pjūvius pilve, naudojant siaurus, lanksčius manipuliatorius (laparoskopas), atliekami tam tikri veiksmai pilvo ertmėje. Negimdinio nėštumo atveju, laparoskopijos metu padaromas nedidelis pjūvis kiaušintakyje, per kurį pašalinamas embrionas, nepažeidžiant kiaušintakio vientisumo.

Kai kuriais atvejais gali būti priskiriami tam tikri vaistai, stabdantys jungiamojo audinio formavimąsi. Šis būda taikomas, kai kiaušintakis nepažeistas, ir nėštumas yra ankstyvoje stadijoje.

Po negimdinio nėštumo gydymo, moteris dar turi atlikti keletą kraujo tyrimų, kad būtų įsitikinta, jog ji nebenėščia. Tiriant kraują, nustatomas hCG (vadinamojo nėštumo hormono) lygis kraujyje. Šis hormonas yra išskiriamas nėštumo metu.

Pastojimas po negimdinio nėštumo

Dauguma moterų, kurios patyrė negimdinį nėštumą, neturi problemų vėl pastoti ir susilaukti vaikų, net jei buvo pašalintas kiaušintakis. Kol moteris turi bent vieną sveiką kiaušintakį, neturėtų iškilti didesnių problemų pastoti. Jei negimdinis nėštumas buvo sukeltas kokios nors pagydomos ligos (pvz., vienos iš lytiškai plintančių ligų), tos ligos visiškas išgydymas gali net padidinti moters šansus pastoti.

Gydytojas turėtų patarti, kiek laiko turėtų praeiti po negimdinio nėštumo gydymo, kad vėl galėtumėte pradėti bandymus pastoti. Paprastai patartina laukti 3-6 mėnesių. Tam, kad lengviau pastotumėte, patartina naudoti ovuliacijos testus.

Svarbiausia nesigraužti ir jokiu būdu nekaltinti savęs. Negimdinis nėštumas yra retas, tačiau bet kuriai moteriai galintis nutikti sutrikimas, kuris paprastai nesumažina Jūsų vaisingumo . Šiuo atveju labai svarbi ir Jūsų partnerio parama. Jei reikia, kreipkitės pas psichologą.