Trečiasis nėštumo trimestras

Nors iki gimdymo jau lieka tik keletas savaičių, trečiasis nėštumo trimestras dažnai būna pats sunkiausias. Trečiasis nėštumo trimestras prasideda nuo 28 nėštumo savaitės, trunka iki gimdymo, kuris būna maždaug 40 nėštumo savaitę. Čia aptarsime būdingiausius trečiojo trimestro požymius, o taip pat kurie simptomai yra pavojingi.

Kūno pokyčiai

Nugaros skausmas

Visi per nėštumą priaugti kilogramai sukuria vis didesnį krūvį nugarai. Dėl to galite jausti dar didesnį maudimą. Be to, dėl kremzlių pokyčių klubų srityje (organizmas ruošiasi gimdymui) galite jausti pokyčius ir klubuose bei apatinėje srityje. Kad palengvintumėte krūvį nugarai, pratinkitės prie taisyklingos laikysenos. Sėdėkite tiesiai ir ant tokių kėdžių, kurios turi gera atramą nugarai. Miegokite ant šono, tarp kojų laikydama pagalvę. Dėvėkite žemą, patogią avalynę. Skausmui malšinti galite naudoti šiltus kompresus ar pūsles su šiltu vandeniu. Pasitarkite su gydytoju, ar galite vartoti acetaminofeną.

Kraujavimas

Kraujavimas kartais gali būti rimto sutrikimo ženklas: placentos pirmeiga (placenta praevia), placentos atsiskyrimas (atšoka), arba priešlaikinis gimdymas. Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jeigu pastebėjote bet kokį kraujavimą.

Parengiamieji (Braxton Hicks) sąrėmiai

Galite pradėti jausti silpnus sąrėmius, kurie tėra lyg apšilimas Jūsų gimdai artėjant gimdymui. Parengiamieji sąrėmiai paprastai nėra tokie intensyvūs kaip tikrieji, prieš gimdymą patiriami sąrėmiai. Tačiau juo lengvai galima palaikyti tikraisiais sąrėmiais. Vienas svarbus skirtumas – tikrieji sąrėmiai vis dažnėja ir tampa labiau intensyvūs. Jeigu Jūsų veidas išrausta ir sunkiai atgaunate kvapą po sąrėmių, arba jeigu sąrėmiai reguliarūs – nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.

Didėjančios krūtys

Besibaigiant nėštumui, Jūsų krūtys gali būti padidėjusios net iki 1 kg! Dėvėkite specialias nėščiosioms skirtas liemenėles – taip palengvinsite krūvį, tenkantį nugarai. Artėjant gimdymui, gali pasirodyti gelsvos išskyros iš spenelių. Tai yra priešpienis, kuriuo maitinsite savo naujagimį pirmąsias kelias jo gyvenimo dienas.

Išskyros

Išskyrų iš makšties paprastai padaugėja trečiajame trimestre. Jeigu išskyrų yra tiek daug, kad jos prasiskverbia pro Jūsų kelnaites, kreipkitės pas gydytoją. Artėjant gimdymo datai, gali pasirodyti tirštos, skaidrios arba šiek tiek kraujo priemaišų turinčios išskyros. Tai yra gimdos kaklelio kamštis, kuris pasišalina iki gimdymo likus kelioms dienoms arba kelioms valandoms. Jeigu Jums staiga išbėga nemažai skysčio, gali būti kad tai „nubėga vandenys“. Tiesa, tik 8 procentams nėščiųjų vandenys nubėga prieš prasidedant sąrėmiams. Bet kuriuo atveju, jeigu tai įvyksta – nedelsiant susisiekite su gydytoju.

Nuovargis

Antrojo trimestro metu įprasta jaustis gan žvaliai, tačiau trečiajame trimestre nuovargis paprastai grįžta. Ženkliai išaugęs kūno svoris, nerimas ruošiantis gimdymui ir vaikelio auginimui, dažnas kėlimasis naktį į tualetą – visa tai atsiliepia Jūsų savijautai. Maitinkitės pilnaverčių ir sveiku maistu, reguliariai mankštinkitės. Kaip pasijaučiate pervargusi – nusnauskite, arba bent jau ramiai pasėdėkite kelias minutes. Turite tausoti jėgas gimdymui.

Dažnas šlapinimasis

Kadangi vaisius jau gana didelis, jo galvutė gali pradėti dar labiau spausti šlapimo pūslę. Dėl to į tualetą norėsis dar dažniau, nei iki tol. Netgi naktį gali prireikti keltis kelis kartus. Kosėjant, čiaudint, juokiantis ar atliekant fizinius pratimus, galite nenulaikyti šiek tiek šlapimo. Kaskart kai tik užsimanote į tualetą – nedvejokite ir iškart eikite. Stenkitės nusišlapinti pilnai. Negerkite daug skysčių prieš eidama gulti. Jeigu šlapinantis jaučiate skausmą arba degina, būtinai praneškite apie tai gydytojui. Tai gali būti šlapimo takų infekcijos požymiai.

Graužiantis rėmuo ir vidurių užkietėjimas

Abu šie nemalonūs sutrikimai atsiranda dėl hormono progesterono veiklos. Atsipalaiduoja tam tikri raumenys – įskaitant tuos, kurie paprastai sulaiko maistą ir rūgštį skrandyje, bei tuos, kurie padeda maistui judėti žarnynu. Nuo graužiančio rėmens padeda valgymas mažesnėmis porcijomis ir dažniau (vietoj to, kad valgyti rečiau ir daugiau). Taip pat venkite riebaus, aštraus, rūgštaus (pvz. citrusinių vaisių) maisto. Nuo vidurių užkietėjimo padeda daug skaidulų turintis maistas, gausesnis skysčių vartojimas. Jeigu rėmuo ir vidurių užkietėjimas labai vargina, pasitarkite su gydytoju dėl vaistų vartojimo.

Hemorojus

Hemorojus išsivysto dėl venų išsiplėtimo aplink išangę. Taip nutinka dėl suintensyvėjusios kraujotakos nėštumo metu. Simptomus palengvina sėdėjimas šiltoje vonioje. Dėl galimo gydymo pasitarkite su gydytoju.

Pasunkėjęs kvėpavimas

Didėjant gimdai, lieka vis mažiau vietos plaučiams išsiplėsti įkvepiant. Dėl to gali pasidaryti sunku kvėpuoti. Pagelbėti gali pratimai, o miegant galite pasidėti didesnę pagalvę, kad kilsteltumėte galvą ir pečius.

Voratinklinės ir varikozinės venos

Dėl augančio vaisiaus kraujo cirkuliacija organizme suintensyvėja. Dėl to ant odos gali pasirodyti mažos raudonos gyslelės (voratinklinės venos). Jos paprastai išnyksta po gimdymo. Didžiulis kojoms tenkantis krūvis sulėtina kraujo apytaką jose, dėl to kojų venos išsiplečia, tampa mėlynos ar violetinės. Išvengti venų išsiplėtimo praktiškai nėra galimybių. Tačiau galite padėti sau, jeigu ilgiau sėdėdama laikysite kojas horizontaliai (padėjusi ant mažos kėdutės ir pan.), daugiau judėdama. Taip pat galite mūvėti specialias timpas. Varikozinės venos paprastai ima nykti po trijų mėnesio po gimdymo.

Tinimas

Galite pastebėti, kad žiedai ant Jūsų pirštų pradeda spausti, tai pat veidas, čiurnos gali atrodyti paburkę. Nedidelis patinimas – tai skysčių sulaikymo organizme (edema) rezultatas. Sumažinti patinimą galite padėdama kojas aukščiau (ant kėdutės ar staliuko) kiekvienąkart kai tik prisėdate. Miegoti taip pat patartina kojas laikant kiek pakeltas (pagalvės ar pan.). Jeigu patinimas staigiai padidėja, kreipkitės pas gydytoją nedelsiant – tai gali būti preeklampsijos (pavojinga nėštumo komplikacija) požymiai.

Kūno svoris

Trečiajame nėštumo trimestre per savaitę normalu priaugti 0,2-0,5 kg kūno svorio. Pačioje nėštumo pabaigoje, Jūsų kūno svoris turėtų būti išaugęs 11-16 kg lyginant su svoriu prieš pastojant. Tačiau šie skaičiai gali skirtis priklausomai nuo to, ar pastojote turėdama antsvorio, ar svėrėte per mažai (pagal KMI). Papildomas Jūsų kūno svoris susideda iš vaisiaus masės, placentos, amniono skysčio, padidėjusio kraujo ir kitų organizmo skysčių tūrio, padidėjusio krūtinės audinio. Jeigu vaisius rodosi per didelis arba per mažas, turėtų būti atliekamas ultragarso tyrimas.

Pavojingi simptomai

Yra keletas požymių, kurių atsiradimas trečiame nėštumo trimestre yra rimtas pavojaus signalas, ir tokiu atveju reikia nedelsiant kreipti pas medikus:
• Stiprus skausmas pilvo srityje
• Kraujavimas
• Stiprus pykinimas ar vėmimas
• Skausmas arba deginantis pojūtis šlapinantis
• Staigus kūno masės padidėjimas (daugiau nei 3 kg per mėnesį), arba per menkas kūno masės padidėjimas.