Ovuliacijos testai: kaip naudoti?

Ovuliacijos testai tiksliai, patikimai ir iš anksto nustato vaisingiausią Jūsų laikotarpį cikle. Šitaip jie gerokai padidina tikimybę pastoti. Ovuliacijos testus labai paprasta naudoti namie, o jų įsigyti nebrangiai galima internetu. Prieš naudojant testus, svarbu perskaityti instrukciją, kad būtumėte tikra, jog naudojate juos tinkamai. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip ovuliacijos testai veikia bei duosime keletą patarimų juos naudojant.

Ovuliacijos testas parodo Jūsų vaisingas dienas

Ovuliacija – tai procesas, kuomet kiaušinėlis palieka kiaušidę ir patenka į kiaušintakį, kur gali būti apvaisintas. Daugumai moterų ovuliacija įvyksta maždaug viduryje ciklo, t.y. apie 14-tą dieną. Tačiau jei Jūsų ciklai nereguliarūs, prognozuoti tikslią ovuliacijos datą gali būti keblu. Be to, eilė aplinkinių faktorių gali nulemti, kad ovuliacija įvyks anksčiau ar vėliau nei tikėtina. Apskritai moterų organizmai elgiasi labai skirtingai, ir ovuliacija gali įvykti nuo 8 iki 21 ciklo dienos. Paprastai kuo ilgesnis moters ciklas, tuo vėliau vyksta ovuliacija.

Keletas žodžių apie ovuliaciją. Kiaušinėlis auga ir vystosi veikiamas FSH, arba folikulus stimuliuojančio hormono. Pačią ovuliaciją, t.y. kiaušinėlio atsiskyrimą nuo kiaušidės, nulemia LH, arba liuteinizuojančio hormono, staigus koncentracijos padidėjimas organizme.

Ovuliacijos testai yra puiki priemonė pirmiausia dėl to, kad jie nuspėja ovuliaciją iš anksto. Ir daro tai labai tiksliai bei patikimai. Ovuliacijos skaičiuoklė, kūno temperatūros matavimas yra dažnai naudojami būdai ovuliacijai nustatyti, tačiau jie nė iš tolo nėra tokie tikslūs ar patikimi.

Ovuliacijos testų veikimas

Ovuliacijos testų veikimas paremtas būtent minėtojo liuteinizuojančio hormono LH kiekiu organizme, tiksliau Jūsų šlapime. Dar prieš prasidedant ovuliacijai, organizme įvyksta staigus ir labai žymus LH koncentracijos padidėjimas. Ovuliacijos testai ir identifikuoja šį pokytį, o tai ir yra jų tikslumo ir patikimumo priežastis. Juk Jūsų ciklo eiga priklauso būtent nuo hormonų veiklos. Teigiamas ovuliacijos testo rezultatas reiškia, kad ovuliacija įvyks per artimiausias tris dienas, arba 24-72 valandas. Pats vaisingumo pikas bus pasiektas maždaug po 36 valandų nuo teigiamo ovuliacijos testo.

LH kiekio padidėjimas trunka labai trumpai, todėl labai svarbus yra ovuliacijos testo naudojimo laikas. Kadangi LH organizme išskiriamas ryte, geriausiai testą pasidaryti vidurdienį arba popietės metu.

Ovuliacijos testų naudojimas ir rezultatai

Ovuliacijos testai paprastai yra dviejų tipų: juostelės ir kasetės. Abu jie yra vienodai patikimi ir tikslūs, ir kurį iš jų naudosite, priklauso tik nuo Jūsų. Naudojant juostelę, ją reikia kelioms sekundėms pamerkti į indą su šlapimu. Taip pat yra testų, kurie naudojami šlapinantis tiesiogiai ant jų.

Pamerkus testą į šlapimą kelioms sekundėms, rezultatai paprastai išryškėja per penkias minutes. Testų rezultatai paprastai yra matomi juostelės pavidalu. Testas turi kontrolinę juostelę, pagal kurios spalvos intensyvumą galima pasakyti, ar rezultatas teigiamas (kai juostelės spalva tokia pati ar ryškesnė nei kontrolinės juostelės), ar neigiamas (kai juostelė blankesnė nei kontrolė). Atminkite, kad jūsų organizme visuomet yra šiek tiek LH, todėl blanki spalva nereiškia, kad įvyks ovuliacija – labai svarbu lyginti ją su kontroline juostele.

Kada pradėti naudoti ovuliacijos testus?

Labai svarbu yra žinoti, kada reikia pradėti naudoti ovuliacijos testus ciklo metu. Mat pradėjus per vėlai, galite tiesiog praleisti ovuliacijos laiką. Norint būti visiškai tikrai, reikės šiek tiek paskaičiuoti.

Visų pirma, reikia žinoti savo ciklo trukmę: nuo pirmos dienos, kada vyksta mėnesinės (kraujavimas), iki paskutinės dienos prieš sekančio periodo mėnesinių (kraujavimo) pradžią. Reikėtų žinoti paskutinių kelių savo ciklų įprastą (vidutinę) trukmę dienomis. Tuomet pagal žemiau esančią lentelę galite sužinoti, kelintą ciklo dieną reikėtų pradėti naudoti ovuliacijos testus:

Jūsų ciklo trukmė Ciklo diena, kada galite pradėti naudoti ovuliacijos testus
21 diena 5 diena
22 dienos 6 diena
23 dienos 7 diena
24 dienos 8 diena
25 dienos 9 diena
26 dienos 10 diena
27 dienos 11 diena
28 dienos 12 diena
29 dienos 13 diena
30 dienų 14 diena
31 diena 15 diena
32 dienos 16 diena
33 dienos 17 diena
34 dienos 18 diena
35 dienos 19 diena
36 dienos 20 diena
37 dienos 21 diena
38 dienos 22 diena
39 dienos 23 diena

Norint sužinoti savo vaisingas dienas, taip pat galima naudotis ovuliacijos skaičiuokle. Tačiau ji parodo tik tikėtiną ovuliacijos datą, todėl nėra tokia tiksli kaip ovuliacijos testai.