LPL tyrimai (lytiškai plintančių ligų tyrimai) būna įvairūs, ir turi būti atliekami, jeigu įtariate, kad užsikrėtėte viena iš ligų. Arba jeigu jaučiate, kad užsikrėsti turite didelę riziką, praeityje jau esate sirgę LPL ir pan. Apie padidintą riziką užsikrėsti LPL skaitykite čia.
Testai namie
Šiuo metu gali įsigyti įvairioms LPL skirtų testų, kuriuos paprasta atlikti namie. Tokiu būdu bus garantuotas Jūsų privatumas. Tik labai svarbu atminti, kad testai nėra tokie patikimi kaip laboratoriniai tyrimai. Todėl išsirinkti testus namie reiktų labai atidžiai, taip pat kritiškai vertinti ir jų rezultatus.
Laboratoriniai tyrimai
Laboratoriniai LPL tyrimai gali nustatyti ligą, jos priežastį, ir galimas papildomas infekcijas, kuriomis užsikrėtėte.
Kraujo tyrimai. Toks tyrimas nustato ŽIV, vėlesnes sifilio stadijas.
Šlapimo tyrimai. Kai kurios LPL gali būti nustatytos ištiriant šlapimą.
Genitalijų išskyrų tyrimai. Jeigu ant lytinių organų atsiranda žaizdelių, iš jų išsiskiriantį skystį ar išskyras reiktų ištirti. Taip bus galima nustatyti infekciją ir pradėti jos gydymą.
LPL tyrimai
Net jeigu nepatiriate jokių LPL simptomų, kai kuriais atvejais rekomenduojama pasitikrinti. Kai kurios grupės žmonių turi padidintą riziką užsikrėsti LPL, kitoms – labai pavojinga jomis susirgti (pvz., nėščiosioms).
Visiems. Kiekvienas seksualiai aktyvus žmogus, 13-64 metų amžiaus, gali pasitikrinti dėl ŽIV.
Asmenys, gimę 1945-1965 metais. Šie žmonės turi padidėjusią riziką būti užsikrėtę hepatitu C. Kadangi ši liga ankstyvoje stadijoje nerodo jokių simptomų, visi šios amžiaus grupės asmenys turėtų pasitikrinti.
Nėščios moterys. Pasitikrinti dėl ŽIV, hepatito B, chlamidiozės ir sifilio derėtų pirmojo prenatalinio vizito metu. Dėl hepatito C ir gonorėjos bent kartą nėštumo metu derėtų pasitikrinti toms, kurios turi padidėjusią LPL riziką.
Vyresnės nei 20 metų amžiaus moterys. Specialistai rekomenduoja, kad PAP testą bent kartą per tris metus pasidarytų kiekviena moteris, sulaukusi 21 metų amžiaus. Jis PAP testas padeda nustatyti Žmogaus papilomos virusą.
Seksualiai aktyvios moterys iki 25 metų amžiaus. Visos seksualiai aktyvios ir 25 metų neturinčios moterys turėtų pasitikrinti dėl chlamidiozės. Šiam tyrimui reikia makšties išskyrų pavyzdėlio, kurį galima pasiruošti pačiai. Jeigu jau esate anksčiau sirgusi chlmaidioze, kai kurie specialistai rekomenduoja po gydymo kartoti testą kas tris mėnesius. Gonorėjos testas taip pat rekomenduotinas šio amžiaus moterims.
Vyrai, santykiaujantys su kitais vyrais. Homoseksualių santykių turintys vyrai turi padidėjusią riziką užsikrėsti LPL. Dauguma specialistų sutaria, kad tokie asmenys bent kartą į metus pasitikrintų dėl LPL. ŽIV, sifilio, chlamidiozės ir gonorėjos testai yra ypač svarbūs.
ŽIV turintys asmenys. Jeigu esate užsikrėtę ŽIV, tai labai padidina tikimybę užsikrėsti ir kitomis LPL. Sužinojus apie ŽIV, nedelsiant reikia pasidaryti tyrimus dėl sifilio, gonorėjos, chlamidiozės, herpeso, hepatito C. Moterys, turinčios ŽIV, turi didelę tikimybę sirgti agresyvios formos gimdos kaklelio vėžiu. Todėl joms turėtų būti atliekamas PAP testas.
Asmenys, turintys naują partnerį. Prieš užsiimant vaginaliniu arba analiniu seksu su nauju partneriu, abiems rekomenduojami LPL tyrimai. Atminkite, kad žmogaus papilomos viruso tyrimas vyrams neatliekamas. Deja, taip pat nėra patikimų testų genitalijų herpesui, todėl ši liga dažnai nustatoma tik pasirodžius simptomams.
Išlieka galimybė net ir užsikrėtus LPL, gauti neigiamus tyrimų rezultatus – ypač jeigu užsikrėtėte neseniai.