Jei Jūs nusprendėte pastoti, be abejonės norite to kuo greičiau. Turbūt žinote, kad mylėtis maždaug tuo laiku, kai moters organizme vyksta ovuliacija, yra veiksmingiausias būdas pastoti. Tačiau to ne visada užtenka. Šiame straipsnyje pateikiami keli būdai padidinti vaisingumą, atsižvelgiant į specialistų patarimus.
1. Moters kūno svoris turi būti normalus
Tiek per mažas svoris, tiek antsvoris gali ženkliai apsunkinti pastojimą. Deja, dažnai šis faktorius visiškai ignoruojamas, nors jo svarba jau seniai nekelia jokių abejonių. Moksliniai tyrimai parodė, kad moterys turinčios antsvorį (pagal kūno masės indeksą KMI>25) pastojo per dvigubai ilgesnį laiką nei normalaus kūno svorio moterys (KMI 18,5-24,9). Tačiau dar blogiau, kai svoris per mažas (KMI<19). Tokios moterys pastojo per keturiskart ilgesnį laiką nei normalaus kūno svorio moterys! Todėl prieš bandymus pastoti derėtų pasistengti palaikyti savo kūno svorį normos ribose.
2. Vyrai privalo rūpintis savo spermos kokybe
Nors vyrauja įsitikinimas, kad laisvos apatinės kelnaitės yra geriau nei glaudės, to nepatvirtina jokie moksliniai tyrimai. Tačiau vienas dalykas gali pakenkti spermos kokybei – tai šiluma. Jei sėklidės ilgą laiką būna aukštoje temperatūroje, kai kurie tyrimai parodė, kad gali suprastėti spermos kokybė. Pavyzdžiui, kasdienės ilgos karštos vonios, pirtys gali sumažinti tikimybę apvaisinti moterį. Todėl bandymų pastoti metu vyrai turėtų vengti per dažnai naudotis minėtais malonumais.
Nors egzistuoja prieštaringi vertinimai dėl nešiojamų kompiuterių naudojimo (laikant juos ant kelių) ir mobiliųjų telefonų laikymo priekinėje kelnių kišenėje, kai kurie ekspertai mano, kad šie prietaisai ilguoju laikotarpiu gali pakenkti vyro vaisingumui. Todėl dėl viso pikto, bandant pastoti, reiktų atkreipti dėmesį ir į minėtų prietaisų naudojimą.
3. Moteris turėtų rūpintis skysčių vartojimu
Per didelis kavos ir alkoholio kiekis gali sumažinti moters vaisingumą. Ekspertai teigia, kad daugiau nei 5 puodeliai kavos per dieną (kas sudaro daugiau nei 500 mg kofeino) gali būti sumažėjusio vaisingumo priežastimi. Saikingas kavos vartojimas neturi jokio poveikio vaisingumui. Todėl jei per dieną suvartojate iki 200-250 mg kofeino, rūpintis nereikėtų.
Kalbant apie leistiną alkoholio kiekį, padėtis nėra tokia aiški. Čia vėlgi derėtų vartoti saikingai, taurė vyno kartas nuo karto neturėtų neigiamai paveikti Jūsų šansų pastoti. Tačiau nėštumo metu būtina visiškai atsisakyti alkoholio, antraip galima negrįžtamai pakenkti vaisiui.
4. Pora turėtų nustoti rūkyti
Tabakas kenkia tiek vyro, tiek moters vaisingumui. Moters atveju, rūkymas mažina gimdos pasirengimą priimti kiaušinėlį. Vyrams tabakas gali pakenkti ne tik spermos kokybei, bet ir pažeisti DNR, esančią spermatozoiduose. O tai gali turėti tragiškų pasekmių būsimajam kūdikiui.
5. Vaisingiausios dienos
Gydytojai tai vadina vaisingumo langu: paprastai taip vadinamas maždaug 6 dienų laikotarpis, pasibaigiantis ovuliacija. Pastojimas realiausias per tris dienas iki ovuliacijos. Kai kurios poros daro klaidą, mylėdamiesi maždaug tada, kai vyksta ovuliacija arba po jos. Reikėtų mylėtis prieš ovuliaciją. Sužinoti, kada moters organizme įvyks ovuliacija, galima naudojantis vaisingų dienų skaičiuokle, arba dar geriau naudojant ovuliacijos testus.
6. Mylėkitės dažnai
Kai kurios poros mano, kad susilaikymas tam tikram laikui pagerins spermos kokybę ir taip padidins šansus pastoti. Tai nėra tiesa – toks spermos kaupimas turi labai nedidelę įtaką spermos kokybei. Taip pat dažnai manoma, kad per dažnas seksas gali pabloginti spermos kokybę. Tačiau tyrimai rodo, kad galima mylėtis tiek kas dieną, tiek kas antrą dieną – pastojimo sėkmė abiem atvejais iš esmės vienoda.
7. Pasirinkite tinkamą lubrikantą
Dažnai mylintis, gali būti pravartu naudoti lubrikantą. Gydytojai tam neprieštarauja, bet derėtų rinktis apgalvotai. Kai kurie lubrikantai gali sumažinti tikimybę pastoti, todėl būkite tikri, kad Jūsų naudojamas lubrikantas neturi spermicidinių (spermatozoidus žudančių) junginių. Derėtų vengti lubrikantų, kurių sudėtyje daug vandens, mat jie sumažina spermos judėjimą.
8. Venkite pesticidų ir kitų pavojingų medžiagų
Kontaktas su pesticidais, ypač naudojamais žemės ūkyje, gali pakenkti tiek moters, tiek vyro vaisingumui. Kai kurios valymo priemonės, spausdintuvuose naudojami junginiai ir pan, gali pakenkti moters vaisingumui. Geras patarimas būtų tiesiog vengti bet kokio kontakto su medžiagomis, dėl kurių nesate tikri.
Tai nėra vieninteliai būdai padidinti vaisingumą, tačiau atminkite viena – verčiau vadovaukitės moksliškai pagrįstais metodais. Mat vadinamieji liaudies patarimai kai kuriais atvejais netgi pakenkti. Jeigu manote, kad turite problemų su vaisingumu, nedvejokite ir kreipkitės pas gydytojus.